Wiadomości z Garwolina

O garwolińskim mamucie w Grecji

Dodano:
garwolin - O garwolińskim mamucie w Grecji

M.in. garwoliński mamut stał się tematem międzynarodowej konferencji w Grecji poświęconej wymarłemu gatunkowi. Stanowisko w Garwolinie zaprezentowali polscy naukowcy, którzy przez ostatnie lata badali kości znalezione w żwirowni.

15 października pisaliśmy o wynikach badań nad szczątkami zwierząt plejstoceńskich znalezionych w garwolińskiej żwirowni podczas budowy obwodnicy w 2006 roku. Po szczegóły odsyłamy do artykułu "Kości z garwolińskiej żwirowni. Znamy wyniki badań".

W ostatnich kilku dniach dotarła do nas informacja, że stanowisko w Garwolinie naukowcy zaprezentowali w Grecji podczas 6. międzynarodowej konferencji poświęconej mamutom, mastodontom i słoniom. Tę wiadomość przekazał nam dr Marcin Żarski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

Jak dowiadujemy się z relacji zamieszczonej w "Przeglądzie Geologicznym", podczas tygodniowego spotkania przedstawione zostały najnowsze wyniki badań paleontologicznych dotyczących ewolucji, genetyki, etologii i środowiska życia mamutów i innych trąbowców. Omówiono nowe stanowiska znalezisk szczątków tej rodziny zwierząt, a także zastosowanie m.in. technik komputerowych do badań paleontologicznych. Tutaj omówione zostało też znalezisko w garwolińskiej żwirowni, z którym zapoznało się międzynarodowe środowisko paleontologów.

REKLAMA:



Wspomniano, że początek mamutowi włochatemu, a więc temu, którego kości odnaleziono u nas, w końcu środkowego plejstocenu dał mamut stepowy. Gatunek ten najpierw rozprzestrzenił się na Europę i Azję, by ostatecznie dotrzeć do Ameryki Północnej. W Polsce jest łącznie aż 340 miejsc występowania szczątków mamuta, w tym 27 odkrytych w ostatnich latach.

Jak się okazuje, mamuty w czasie swojego życia podlegały urazom, chorobom i presji środowiska (zmiany klimatu). To, jak czytamy w relacji z konferencji, powodowało powstawanie widocznych zmian na kościach. Część wygłoszonych referatów dotyczyła wyników badań nad m.in. osteoporozą kości, która obserwowana była na szczątkach, głównie z późnego plejstocenu.

Głównym organizatorem konferencji w Grecji, która odbyła się latem tego roku, był Wydział Geologii Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. Polską grupę reprezentowali: Marcin Żarski, Kamila Pawłowska, Piotr Wojtal, Jarosław Wilczyński, Nina Kowalik, Alina Krzemińska i Sylwia Wędzicha.


Na podstawie: "Przegląd Geologiczny"
Zdjęcie: Hans Wildschut


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.