KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

75. rocznica obrony i spalenia Łaskarzewa

Dodano:
garwolin - 75. rocznica obrony i spalenia Łaskarzewa

17 września w Łaskarzewie obchodzono ważną rocznicę. Mieszkańcy Łaskarzewa w dniach 15- 17 września podjęli się obrony miasta przed wojskami hitlerowskich Niemiec. W wyniku walk zginęło 58 cywilów i 25 żołnierzy. W wyniku walk miasto zostało prawie w całości zniszczone.

Obchody 75-lecia obrony miasta rozpoczęły się przed remizą strażacką, skąd uczestnicy udali się na mszę w kościele parafialnym. Mszy świętej w intencji walczących i poległych w obronie miasta i Ojczyzny, przewodniczył ks. proboszcz Edmund Szarek. W kościele zgromadzili się mieszkańcy Łaskarzewa, reprezentanci władz samorządowych: miasta i gminy, organizacji i instytucji miejskich i gminnych oraz poczty sztandarowe.

Była również gospodarz uroczystości burmistrz Lidia Sopel-Sereja, wójt Marian Janisiewicz, przedstawiciele rady miasta i gminy oraz delegacje z Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 2, Przedszkola Publicznego „Leśny Zakątek”, Wspólnoty Gruntowej, Koła Gospodyń „Serbianki”, Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej, Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów, Koła Wędkarskiego Nr 17, harcerzy oraz MOW Wola Rowska. Przybyli goście spoza Łaskarzewa, wśród nich radny sejmiku wojewódzkiego Krzysztof Żochowski, starosta garwoliński Marek Chciałowski i komendant PSP w Garwolinie bryg. Dariusz Sadkowski.

Obecni byli również kombatanci – bohaterowie tamtych tragicznych dni: członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie na czele z prezesem mjr rez. Marianem Cabajem.

REKLAMA:


Ks. Edmund Szarek nawiązał do wydarzeń historycznych 17 września 1939 r. i przypomniał, że ten dzień był tragiczny nie tylko dla miasta, ale dla całej Ojczyzny, nastąpił wtedy bowiem zdradziecki napad Związku Radzieckiego na Polskę. Po zakończeniu mszy, głos zabrała burmistrz Lidia Sopel – Sereja, która podziękowała uczestnikom uroczystości za obecność i podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach sprzed 75 lat.
- Następnie młodzież Zespołu Szkół nr 2 im Jana Pawła II przedstawiła interesujący program artystyczny. Motywem przewodnim były wspomnienia osób – uczestników wydarzeń we wrześniu 1939 r. w Łaskarzewie. Ukazały one obronę i spalenie miasta oczami zwykłych ludzi, którzy tu wtedy żyli i mieszkali. Szczególne wrażenie wywarło odczytanie przez uczniów nazwisk 58 osób cywilnych, poległych w Łaskarzewie w dn. 15-17.IX.1939 r. Występująca młodzież przygotowały pp. Sylwia Larkiewicz i Róża Siejka - relacjonuje Eryk Laskowski.

Po zakończeniu spotkania w kościele, uczestnicy uroczystości sformowali kolumnę marszową i udali się pod Pomnik Obrońców Łaskarzewa na ul. Warszawskiej, gdzie Strażacka Orkiestra Dęta z Łaskarzewa odegrała hymn państwowy. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przez przedstawicieli przybyłych organizacji.

źródło i zdjęcia: naszesprawy.info


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 12

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.