KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

O Wigilii słów kilka (audio)

Dodano:
garwolin - O Wigilii słów kilka (audio)

Dziś Wigilia, dzień w którym zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, choinki zaczynają błyszczeć w domowym zaciszu, a marzenia, nawet te najskrytsze mogą się spełnić. O czym warto pamiętać podczas dzisiejszego wieczoru?

Aby tradycji stała się zadość...

Wieczerza wigilijna to przede wszystkim tradycja i wiara. Wiara w to, że dziś w nocy przyjdzie na świat dzieciątko Jezus, które zbawi świat. Jednak nierozerwalnie z wiarą łączy się długoletnia tradycja przekazywana z dziada pradziada. Z biegiem lat nawet kolacja wigilijna staje się coraz bardziej nowoczesna, dla ułatwienia lub po prostu z braku czasu nie wygląda już tak, jak ta z opowieści babci. Dlatego nasza redakcja postanowiła przypomnieć Państwu, jakie tradycje wigilijne wiążą się z naszym terenem, a tym samym chcielibyśmy zachęcić do podzielenia się swoimi wigilijnymi przyzwyczajeniami.

Choinka to podstawa

Szczególnie lubiany i wyczekiwany przez dzieci świąteczny zwyczaj to ubieranie choinki. Najczęściej robi się to właśnie w Wigilię. Najładniejsze są prawdziwe drzewka, które na dodatek pięknie pachną. Coraz częściej jednak zastępują je łatwiejsze w utrzymaniu sztuczne drzewka. Przystraja się je bombkami, kolorowymi ozdobami, światełkami, łańcuchami i włosami anielskimi. Natomiast pod choinką powinno znaleźć się wystarczająco dużo miejsca na prezenty świąteczne, które już na dobre wkradły się w świąteczne tradycje.

REKLAMA:



Miejsce dla wędrowca

Nikt tego dnia nie zapomina o samotnych, biednych, wędrowcach i niespodziewanych gościach. Pozostawiając wolne miejsce przy wigilijnym stole, okazujemy pamięć o tych, którzy nie mogą zjeść z nami wigilijnej wieczerzy.

Wyczekiwanie pierwszej gwiazdy

Aby rozpocząć wigilijną kolację, bacznie wypatrujemy pierwszej gwiazdy. Dopiero, gdy pojawi się na niebie, wszyscy zasiadają do stołu, by rozpocząć świętowanie.

Wspólna modlitwa i dzielenie się opłatkiem

Najważniejszymi i najbardziej wzruszającymi momentami wieczerzy wigilijnej były i są wspólna modlitwa oraz dzielenie się poświęconym opłatkiem. Tego wieczoru wszyscy domownicy zbierają się w jednym miejscu, by wspólnie odmówić modlitwę, wsłuchać się w czytaną Ewangelię oraz tuż przed posiłkiem, złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia i połamać się opłatkiem.

A tuż po kolacji...

Gdy wszyscy już spróbują 12 wigilijnych potraw, następuje najmilsza szczególnie dla tych najmłodszych część wieczoru - uroczyste rozdawanie prezentów, które wcześniej w magiczny sposób pojawiły się pod choinką. W niektórych domach praktykuje się również zwyczaj wkładania pod obrus w cztery rogi stołu pieniędzy. Każdy róg to inna moneta trafiająca do rąk osoby, która ją znalazła.

Wspólna pasterka

Dokładnie o północy we wszystkich kościołach rozpoczyna się uroczysta pasterka. Jak nakazuje tradycja, po Wigilii udajemy się do kościoła, by tak jak pasterze, oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi.

Podziel się swoimi tradycjami


To tylko niektóre powszechnie uznawane i obchodzone tradycje wigilijne. Jednak w każdym domu nieco się od siebie różnią. Dlatego zachęcamy do podzielenia się w komentarzach tym, jak wygląda stół wigilijny, przygotowania do wieczerzy i sama kolacja w Państwa domach.

Tymczasem dla naszych Czytelników wspólnie z zespołem El Camino przygotowaliśmy małą niespodziankę - piosenkę świąteczną "O świętach raz jeszcze" w wykonaniu Marleny Paśnickiej, Mariusza Kozickiego, Rafała Karczmarczyka, Marka Wielgosza oraz Marcina Kraszewskiego.







Redakcja "Kuriera Garwolińskiego" wspólnie z zespołem El Camino życzy, aby poprzez utwór mogli Państwo przenieść się w magiczny świąteczny nastrój.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.