KurierGarwoliński.pl

Rozrywka | Kultura Garwolin

Żelechów: Przegląd Pieśni Pasyjnych i Pokutnych

Dodano:
garwolin - Żelechów: Przegląd Pieśni Pasyjnych i Pokutnych

W niedzielę 2 kwietnia w Żelechowie odbył się Przegląd Tradycyjnych Pieśni Pasyjnych i Pokutnych. Podczas przeglądu zaprezentowało się 15 zespołów śpiewaczych z terenu powiatu: garwolińskiego, ryckiego, łukowskiego, radzyńskiego, bialskiego oraz z Warszawy. Przegląd miał na celu zachowanie od zapomnienia i popularyzację tradycyjnych pieśni śpiewanych w okresie Wielkiego Postu.

Przegląd rozpoczęły przesłuchania konkursowe w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie. Uczestnicy wykonywali tradycyjne pieśni wielkopostne, pokutne, moralizatorskie i o końcu świata. Kolejno wystąpili: - Zespół Ludowy „Łomniczanki” z Łomnicy (gm. Żelechów) - „Ojcze Boże wszechmogący”, „Godzinki nocne” - „Czerniczanki z Kapelą” z Czernica (gm. Kłoczew, pow. rycki) - „O głowo coś zraniona”, „Jezusa Judasz sprzedał” - Zespół „Polesie” z Horodyszcza (gm. Wisznice, pow. bialski) - „Lament serdeczny”, „Już Cię żegnam najmilszy synu Chrystusie” - Zespół Śpiewaczy „Babeczki” z Zawitały (gm. Nowodwór, pow. rycki) - „Cokolwiek w świecie jest wszystko marność”, „Jezu zraniony na me duszne rany” - Zespół „Siew” z Woli Osowińskiej (pow. radzyński) - „Gdy ja sobie uważuję”, „Wyleciała dusza z ciała” - Zespół Śpiewaczy „Pelagia” z Leopoldowa (gm. Ryki) - „Zastanów się o człowiecze”, „Jest drabina do nieba” - Zespół Śpiewaczy „Pieśni do śmierci” z Warszawy - „Duszo kochana, grzechem zmazana”, „Gdy ja sobie uważuję mój Jezu” - Zespół Emerytów i Rencistów „Aster” z Wisznic (pow. bialski) - „O krwi najdroższa”, „Ogrodzie oliwny” - Zespół „Polne kwiaty” z Woli Gułowskiej (pow. łukowski) - „Odszedł Pasterz od nas”, „Pamiętaj człowiecze na Jezusa” - Zespół Śpiewaczy „Kawęczyn” z Kawęczyna (gm. Kłoczew, pow. rycki) - „Płaczcie anieli”, „Przystąpcie bliżej grzesznicy” - Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Karczmiska” z Leopoldowa (gm. Ryki) - „Spójrz tam w górze”, „Urodziłam Cię synku” - Zespół Śpiewaczy „Moszczanianki” z Moszczanki (gm. Ryki) - „Zawitaj ukrzyżowany”, „Pomnij bracie i siostro” - Zespół Śpiewaczy KGW z Oszczywilka (gm. Ryki) - „Krzyżu Chrystusa”, „Ludu, mój ludu” - Zespół Śpiewaczy „Rososzanki” z Rososzy (gm. Ryki) - „Klęcząc w Ogrójcu”, „Cierniowa korona” - Męska Grupa Śpiewacza Ryki - „Ach mój Jezu, mój kochany”, „Ach nieszczęśliwy do czego przychodzę”. Występom zespołów uważnie przysłuchiwało się jury w składzie: Andrzej Sar - Główny Instruktor ds. Dziedzictwa Kulturowego Lubelszczyzny z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, s. Dawida ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Żelechowie, Danuta Bielecka - Kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żelechowie.

REKLAMA:


Jury oceniało dobór repertuaru, poziom wykonawczy, interpretację pieśni i ogólny wyraz artystyczny. Zwieńczeniem przeglądu był koncert galowy w kościele parafialnym w Żelechowie, podczas którego zaprezentowały się jeszcze raz wszystkie zespoły oraz zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody.

I miejsce i nagrodę ufundowaną przez burmistrz Żelechowa Mirosławę Miszkurkę oraz statuetkę Orła Powiatowego ufundowaną przez starostę powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego zdobył Zespół Śpiewaczy „Pelagia” z Leopoldowa. II miejsce i nagrodę ufundowaną przez prezesa Fundacji Solidarni Lokalnie Powiatu Ryckiego Macieja Lorenca otrzymał Zespół Śpiewaczy „Rososzanki” z Rososzy. III miejsce i nagrodę ufundowaną przez burmistrz Żelechowa Mirosławę Miszkurkę zdobył Zespół Śpiewaczy „Kawęczyn” z Kawęczyna.

Jury przyznało również nagrodę specjalną ufundowaną przez starostę powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego. Nagrodę tę otrzymał Zespół Śpiewaczy „Pieśni do śmierci” z Warszawy. Wyróżnienie burmistrz Żelechowa Mirosławy Miszkurki otrzymał Zespół Ludowy „Łomniczanki” z Łomnicy - jedyny zespół ludowy działający na terenie gminy Żelechów. Wszystkie pozostałe zespoły otrzymały nagrody za udział w przeglądzie ufundowane przez burmistrza Żelechowa oraz prezesa Fundacji Solidarni Lokalnie Powiatu Ryckiego Macieja Lorenca. Organizatorami Przeglądu Tradycyjnych Pieśni Pasyjnych i Pokutnych byli: burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka, proboszcz Parafii Żelechów Ks. Prałat Eugeniusz Filipiuk, Kwadrat Artystyczny w Rykach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie oraz „Twój Głos” - gazeta powiatu ryckiego i garwolińskiego. Honorowy patronat nad przeglądem sprawował Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

MGOK Żelechów

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 85

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.