KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

11 listopada w Garwolinie

Dodano:
garwolin - 11 listopada w Garwolinie

- Marszałek Piłsudski mówił „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”. Dzisiaj w sposób szczególny pragniemy wyrazić naszą pamięć tym, którzy nie tylko tworzyli i pracowali dla swojej Ojczyzny, ale oddali to co mieli najcenniejsze - swoje życie – mówił prepozyt parafii pw. Przemienienia Pańskiego ks. Ryszard Andruszczak podczas dzisiejszej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.

Dziś w Garwolinie, podobnie jak w miastach w całej Polsce odbywają się uroczystości związane z obchodami 97. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Centralnym punktem obchodów była Msza Święta w intencji Ojczyzny w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta OSP Garwolin pod batutą Tadeusza Miętusa.

- Jakże nie cieszyć się tym listopadowym dniem. Nasz naród przeżywa szczególny dzień, dzień wdzięczności, dzień radości, że odzyskał niepodległy kraj – mówił podczas nabożeństwa ks. Ryszard Andruszczak. - Miłość do Ojczyzny każe zapamiętać wszystkich, którym zawdzięczamy tak wiele. Ileż to pokoleń pracowało na to, ile tworzyło ojczyste dzieje abyśmy mogli pojąć to dziedzictwo i budować jeszcze lepszą przyszłość. Dlatego winniśmy im wielki szacunek, głęboką pamięć, wdzięczność i miłość. Marszałek Piłsudski mówił tak: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”. Dzisiaj w ten sposób szczególny pragniemy wyrazić naszą pamięć tym, którzy nie tylko tworzyli i pracowali dla swojej Ojczyzny, ale oddali to co mieli najcenniejsze - swoje życie – mówił duchowny.

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”

Podczas homilii ks. Ryszard Andruszczak wzywał do tego, by wolność Polski budować i umacniać na co dzień pracując na rzecz dobra wspólnego.

- Miłość do Ojczyzny to nie tylko większa pamięć i szacunek ...Miłość do Ojczyzny, to także odpowiedzialność za jej obecny kształt. Wszak jak pisał Cyprian Norwid „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Nie możemy tylko wspominać. Nie możemy czuć się zwolnieni od tej odpowiedzialności. Każdy na swoim miejscu i zgodnie ze swoim powołaniem i możliwościami winien troszczyć się o dobro, o siłę, szczególnie o siłę moralną, sprawiedliwość w naszym ojczystym domu. Trzeba tą wolność, którą odzyskaliśmy mądrze i odpowiedzialnie zagospodarować. Ojczyzna jest naszym wielkim darem, ale jest też wielkim zadaniem – przypomniał ks. Ryszard Andruszczak.

REKLAMA:


Po nabożeństwie poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy na czele z Orkiestrą Dętą OSP Garwolin przemaszerowali w korowodzie pod obelisk Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Zanim delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty, głos zabrał Tadeusz Mikulski. Burmistrz w swoim przemówieniu podkreślił, że zjednoczenie w imię walki o wspólny cel pozwala odnieść zwycięstwo.

- Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, zapoczątkowanym wybuchem I wojny światowej. Po raz pierwszy od czasu trzeciego rozbioru nasi zaborcy stanęli naprzeciwko siebie, doszło do konfrontacji a nasi przywódcy narodowi tego okresu starali się skutecznie wywalczyć narodowi polskiemu niepodległe państwo. Mimo, iż dzieliły ich poglądy polityczne potrafili zjednoczyć się ponad podziałami w imię wyższego celu – wolnego i suwerennego Państwa Polskiego. Dzięki Józefowi Piłsudskiemu u progu niepodległości mieliśmy przeszkolone w Legionach przyszłe kadry odrodzonego Wojska Polskiego. A dzięki zabiegom dyplomatycznym Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, a także innych otrzymaliśmy wsparcie Francji i Stanów Zjednoczonych, wówczas głównych rozgrywających na arenie międzynarodowe
j – mówił włodarz.

W dzisiejszych uroczystościach udział wzięli m. in.: proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego ks. dziekan Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej ks. Stanisław Małek, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II ks. Andrzej Lemieszek, poseł Stanisława Prządka, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, starosta Marek Chciałowski, radni powiatu garwolińskiego na czele z przewodniczącym rady powiatu Marcinem Kobusem, burmistrz Tadeusz Mikulski, radni rady miasta na czele z przewodniczącym Makiem Jonczakiem, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele związków zawodowych; przedstawiciele szkół, organizacji społecznych i związków kombatanckich oraz poczty sztandarowe i harcerze.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 85

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Obłudnicy (, #IP 10a42845e9) Odpowiedz

60% uczestników to Ci co promowali jeszcze nie dawno czerwone sztandary z młotem i sierpem, jak równiez PZPR teraz wiatr zawiał w inna stronę i znów sie promują jako odnowiciele Rzeczypospolitej. To obłudnicy a czerwony zawsze bedzie czerwony

Dzien niepodleglosci (, #IP 9158719ca0) Odpowiedz

Witam ,jestem mieszkanka Garwolina,pieknie to widac na zalaczonych obrazkach,ale to cale swieto i jednoczenie sie z narodem w solidarnosci szczegulnie w naszym miescie to tak do konca niewyglada,niekturzy ludzie zasiadqajacy w radzie miasta robia ciekawa mistyfikacjei i tylko ladnie sie prezentuja.

(, #IP 6fc7d92f28) Odpowiedz

niektUrzy szczegUlnie

Taaa... (, #IP e93ad6f534) Odpowiedz

Potwierdzam zdecydowanie, szczegUlnie oni.